Co wybrać perfumy czy wodę perfumowaną? Jedne dosyć drogie, ale jednak bardzo trwałe, zawierające najwyższej jakości składniki naturalne. Drugie tańsze, niestety jak sama wskazuje są tylko perfumowane. Decyzja nie musi być trudna. Choć chcemy oczywiście kupując zapach dla siebie czy kogoś bliskiego wybrać intensywnie odznaczające się wody, to zwyczajnie nie trzeba mieć dylematu, że wszystko poza oryginalnymi perfumami jest niedobre.
Wiele wód perfumowanych, także markowych, zawiera składniki tych oryginalnych perfum. Przy czym należy wiedzieć, że te ostatnie także nie zawierają w 100% olejków eterycznych, bo zwyczajnie musiałyby stać się olejkami. Zawierają one odo 45 % naturalnych nut zapachowych.
Tymczasem perfumowana woda w swoim wnętrzu kryją do 15% eterycznych olejków. I trzeba przyznać, że jest to optymalny wybór. Wody toaletowe są już zdecydowanie rzadziej kupowane ponieważ zawierają najmniej naturalnych składników zapachowych maksymalnie do 10%. Pozostałe składniki perfum, wód toaletowych i perfumowanych, poza olejkami są rozpuszczalniki, które pozwalają uwalniać się nutom zapachowym po aplikacji ich na skórę. Również odpowiedniki markowych męskich perfum, jakie dostępne są w licznych drogeriach jak też w sprzedaży wysyłkowej mają znacznie mniej w swoim składzie eterycznych olejków.
Często kupując wody kolońskie nie zastanawiamy się czym one są naprawdę. Zakupu zwykle dokonujemy odruchowo, wybierając, to co mamy sprawdzone. Otóż taka woda najczęściej uderza dosyć ostrym zapachem za sprawą dużej ilości alkoholu o stężeniu do 80%, jaki w niej jest zawarty. Ponadto są w niej olejki eteryczne. Początkowo takim mianem określana była tylko woda produkowana w Kolonii a w skład jej kompozycji zapachowej wchodziły: cytryna, pomarańcza bergamotka, lawenda, rozmaryn, kwiat gorzkiej pomarańczy. Pachniała ona długo i intensywnie za sprawą owej kompozycji. Dzisiaj natomiast mamy różne wody kolońskie w tym także wody do stosowania po goleniu. A jak używać perfum by były zapach na skórze utrzymywał się jak najdłużej.